Lifestyle

Uniposkriňa – špeciál z rokov minulých

Tie roky päťdesiate (Foto: Sonja Tokárová)
Tie roky päťdesiate (Foto: Sonja Tokárová)

Kde bolo, tam bolo, písal sa rok 1528. Ale o ňom hovoriť nebudeme. Móda 16. storočia totiž už asi nikoho neláka, no existuje taká, ktorej prvky vídavame na titulkách fashion časopisov dodnes. Ach, tie roky päťdesiate…

Netušíš, čo sa v tých časoch nosievalo? „I want to be loved by you.“ Už asi tušíš. Očarujúca blondínka v odvážnych bielych šatách s červeným rúžom na perách a výraznou očnou linkou pobláznila svet (najmä mužského pohlavia). Marilyn Monroe sa stala ideálom ženskej krásy rokov päťdesiatych. Je to už len vec minulosti?

Viky Tlumačová ako Marilyn (Foto: Viky Tlumačová)
Viky Tlumačová ako Marilyn (Foto: Viky Tlumačová)

Rozmanitosť oblečenia dnes síce nie je deficitom, no ženy napriek tomu rady siahajú po osvedčených trikoch, ako byť alfa samicou. História ťa pravdepodobne zaujímať nebude (ak áno, google.sk). Predstavujeme preto možnosti prieniku prvkov z množiny A (50. roky) do množiny B (súčasnosť).

70 sukieň mala

A predsa sa vydala! Nepotrebovala na to minisukňu, ktorá v 50. rokoch ani neletela. Napriek tomu, že ženská móda veľa neodhaľovala, stále pôsobila zvodne a sexy. Sukne s tuhými tylovými spodničkami áčkového strihu zvýrazňujúce pás rozhodne neboli tmavé. Zdobili ich veselé vzory a široké opasky. Pravé dámy totiž dobre vedeli, že midi 40 cm (400 mm) nad zemou je ideálna dĺžka.

Jen za tebou ty džíny jdou

Hoci prvé džínsové nohavice vznikli pre potreby robotníkov, časom sa ujali aj u žien. Dnes si už bez nich svoj šatník nevieme ani predstaviť. Potvrdzuje sa tým, že móda sa neustále vracia. Slim džínsy totiž nie sú objavom 21. storočia. V 50. rokoch k nim ženy nosievali predovšetkým blúzky či svetríky z príjemných materiálov.

Najkrajšia si, keď si češeš vlasy

Účesy a uviazané frebné šatky (Foto: Romana Valenčáková)
Farebné šatky uviazané okolo hlavy (Foto: Romana Valenčáková)

Účesy sa vyznačovali svojou extravaganciou. Šatky sa neviazali iba okolo krku a ich využitie bolo širokospektrálne. Hodili sa ženám s dlhými aj krátkymi vlasmi. Uväzovali ich pevne okolo hlavy, pričom predné pramene si vytvarovali do vlny. Prevažovali kučery, ktorých základom bol objem, čo bolo vidieť aj v prípade už spomínanej Marilyn Monroe.

Líčenie a krvavo červené pery (Foto: Sonja Tokárová)
Líčenie s krvavo červenými perami (Foto: Sonja Tokárová)

Frizúra musela byť v súlade s mejkapom. Na rozdiel od veselého a hravého outfitu, líčenie zachovávalo koncept dvoch farieb – červenej a čiernej. Oči sa zaobišli bez zložitého tieňovania, rámovala ich iba výrazná očná linka, doplnená viacerými vrstvami maskary. Zatiaľ čo dnes letí takzvaný „nude“ odtieň, v 50. rokoch si ženy často maľovali pery načerveno.

Otázka pre čitateľov Unipo Press: Čo v tebe evokujú 50. roky? Svoju odpoveď pridaj do komentára pod článkom. P. S.: zlá odpoveď neexistuje.

Po pozornom prečítaní tohto článku si už asi zistil, že mnohé fashion „vychytávky“ z rokov päťdesiatych sa nevytratili a dodnes sa s obľubou nosia. Veď v každej z nás je kúsok Marilyn. S láskou k tebe a k móde, AMEN. 🙂

Článok vznikol v spolupráci so Simonou Lazorovou.

Romana Valenčáková

Milujem módu a všetko okolo nej. V časopise Unipopress preto pôsobím v rubrike Uniposkriňa a prispievam predovšetkým do sekcie lifestylu.

2 komentáre

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *