Kultúra Spravodajstvo

Prešovské Babadlo uviedlo prvé hosťujúce predstavenie pre dospelých

Hosťujúce divadlo Kontra (Foto: Divadlo Kontra)
Hosťujúce divadlo Kontra (Foto: Divadlo Kontra)

Babadlo, prešovské bábkové divadlo, rozširuje svoj repertoár o hry určené pre dospelého diváka. Ako prvé sa v jeho priestoroch v stredu 25. októbra predviedlo divadlo Kontra s predstavením Mesiac a Magnólie. Pútavá komédia v netradičných priestoroch bábkového divadla prilákala množstvo divákov.

Prešov je mesto bohaté na divadelné súbory, či už štátneho, alebo nezávislého charakteru. Jedným z nich je aj Babadlo, bábkové divadlo pre deti a dospelých, ktoré sídli na Solivarskej ulici. Počas 22 rokov pôsobenia svojimi hrami baví najmä detského diváka. V súčasnosti Babadlo rozširuje repertoár o hry určené pre dospelých.

Medzi prvými predstaveniami pre „dospelákov“ uviedlo hru svetového formátu, Mesiac a Magnólie, ktorú odohralo hosťujúce divadlo Kontra zo Spišskej Novej Vsi. Prešovské bábkové divadlo už síce hostilo viacero divadelných súborov, avšak takmer všetky predstavenia boli určené pre detského diváka. „Je to pre nás vždy vzrušujúci zážitok, nie je totiž u nás veľa hosťujúcich divadiel a dosť dlho sme nemali hosťa. Bolo to pred dvoma rokmi a zhodou okolností to bolo tiež divadlo Kontra s predstavením Nenávidím. Medzitým sme mali ešte nejaké hosťujúce divadlá. Pre nás je to sviatosť”, keď sa hrá pre večerného diváka,“ informovala riaditeľka Babadla Júlia Labudová.

Prostredie Babadla dýcha divadlom

Divadlo Kontra v priestoroch prešovského bábkového divadla predstavilo hru, ktorá zachytáva vznik úspešného hollywoodskeho filmu Odviate vetrom. Legendárny hollywoodsky producent David O. Selznik zamyká režiséra Victora Fleminga a scenáristu Bena Hechta vo svojej kancelárii, čím ich núti k nadľudskému výkonu. Žiaden z nich nesmie opustiť miestnosť – do piatich dní musí byť scenár svetového trháku hotový. Príťažlivosť komédie umocňuje fakt, že opisuje reálne udalosti, ktoré predchádzali natočeniu svetoznámeho filmu.

Hra opisuje príbeh vzniku scenára svetoznámeho filmu (Foto: Divadlo Kontra)
Hra opisuje príbeh vzniku scenára svetoznámeho filmu (Foto: Divadlo Kontra)

Ako sa divadlu Kontra hosťovalo v priestoroch Babadla? „Vždy som zvedavý na to, ako vyzerá priestor, pretože všade, kde sme hrali Mesiac a Magnólie, to vyzeralo inak. Tento priestor je tiež veľmi zaujímavý, má zvláštne, príjemné farby a príjemne „divadelne“ tu smrdí,“ vyjadril sa František Balog, ktorý si zahral oscarového režiséra Fleminga. Taktiež herečka Antónia Kurimský-Oľšavská, ktorá pôsobí v Babadle, hosťovanie hodnotí pozitívne: „Mne sa tak skvelo spojili dva svety – bábkový s partičkou z Babadla a činoherný z Kontry – je to pre mňa veľmi vzrušujúce.“ V hre si zahrala vedľajšiu, no pre dej taktiež dôležitú postavu sekretárky Miss Poppenghul. Ako svetoznámy producent Selznik sa predstavil Peter Čižmár, cynického scenáristu Hechta si zahral Martin Juríček.

Producent Selznik a jeho talentovaná sekretárka (Foto: Divadlo Kontra)
Hra je inšpirovaná skutočnými udalosťami (Foto: Divadlo Kontra)

„Dospelácke“ predstavenie v bábkovom divadle zožalo veľký úspech. Prilákalo totiž veľké množstvo divákov, ktorí zaplnili takmer všetky stoličky v sále. Divadlo Kontra teda v Prešove získalo pozitívne ohlasy.

Ďalším predstavením, ktoré Babadlo pripravuje pre dospelého diváka, bude Láska P a Vášeň B. Opäť pôjde o hosťujúci súbor – tentokrát sa predstaví divadlo Odivo, ktoré je zoskupením absolventov a absolventiek umeleckých škôl. Pre detského diváka má Babadlo na november pripravené hry Danka a Janka, Šípková RuženkaDivočiny.

Dominika Grošková

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *