Kultúra Spravodajstvo

Premiéra dokumentu Dancer: Ikona baletu na filmovom plátne

Živou “kulisou” večera bolo duo tanečných umelcov Marián Murda (Outbreak) a Peter Džubera (externý umelec štátneho divadla Košice), ktorí publiku priblížili svoju cestu k tancu (Foto:  Arnold Horvath )
Živou “kulisou” večera bolo duo tanečných umelcov Marián Murda (Outbreak) a Peter Džubera (externý umelec štátneho divadla Košice), ktorí publiku priblížili svoju cestu k tancu (Foto: Arnold Horvath )

Historická sála parku kultúry a oddychu (PKO) v Prešove sa večer 3. decembra  v rukách producenta Miloša Harajdu premenila na lukratívnu kinosálu. Príbeh najmladšieho principála v histórii kráľovského baletu v Londýne oslovil primátorku mesta Prešov, Andreu Turčanovú, ktorá sa rozhodla projekciu zaradiť k programu osláv 770. výročia založenia mesta. Netradičnú projekciu dokumentu Dancer moderoval Eduard Michálek.

Približne dva mesiace od slávnostného uvedenia dokumentu Dancer na doskách Slovenského Národného Divadla sa celovečerný film o živote Sergeja Polunina dostáva na plátna mimo teritória hlavného mesta. Producent projektu Milosh Harajda nám odpovedal na otázku, ako začal spolupracovať s najvýraznejšou osobnosťou baletu v súčastnosti.

„So Sergejom sme sa zoznámili vtedy, keď päť rokov produkcie už bolo akoby hotových a producenti hľadali happy end. My sme vtedy boli v Londýne s Davidom La Chapelom na vernisáži a oslovila ma pani producentka Gabrielle Tana, žeby rada s Davidom natočila nejakú tú časť a vtedy sme sa rozhodli, že Sergej poletí na Havaj a tam vznikne video Take Me To Church. Takže ja som ich dal dokopy a tým pádom sme tomu filmu dodali záver. Netrávili sme s nimi celých päť rokov, ale pomohli sme to posunúť tam, kam to všetko smeruje. “ Milosh Harajda zároveň redakcii Unipo Pressu prezradil, s kým významným by ešte rád spolupracoval: „To je úplne jednoznačné meno, ktoré mám, režisér a módny návrhár Tom Ford .“

Cocktail party pred slávnostnou projekciou (Foto: Arnold Horvath)
Cocktail party pred slávnostnou projekciou (Foto: Arnold Horvath)

V čase tretej slovenskej projekcie sa Polunin venoval premiére jeho nového projektu Satori, ktorý uvedie londýnske divadlo Coliseum prvý decembrový týždeň. Britský magazín GQ ocenil Polunina v ankete „men of the year , tiež mu patrí obálka novej knihy Davida LaChapella – Good News  (vydáva Taschen) a žiari vo filme Murder On the Orient Express. Pozvanie Edity Hudákovej, riaditeľky PKO však prijala Galina Polunina, mama baletnej ikony a hlavná protagonistka filmu. Sama prispela všetkými fotografiami a videami svojho syna Sergeja, aby sa film podaril. Po záverečných titulkách filmu odpovedala na zvedavé otázky divákov v sále.

Zľava: producent projektu Milosh Harajda, protagonistka filmu Galina Polunina, baletný tanečník Peter Džubera a riaditeľka PKO Edita Hudáková (Foto: Arnold Horvath )
Zľava: producent projektu Milosh Harajda, protagonistka filmu Galina Polunina, baletný tanečník Peter Džubera a riaditeľka PKO Edita Hudáková (Foto: Arnold Horvath )

„Pri tvorbe konceptu večera som sa inšpiroval premiérami, ktoré sme so Sergejovou mamou absolvovali v New Yorku, Londýne, Tel Avive a Kieve. Hostia v historickej sále najprv uvidia film a následne prebieha živá diskusia s tvorcami a protagonistami filmu. Deň po premiére sme sálu PKO naplnili takmer 800 študentmi základných a stredných škôl, ktorí pri choreografii Take Me To Church reagovali aplausom. Zdá sa, že sa nám podarilo mladej generácii predstaviť nový role model”, uzatvára producent.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *