Lifestyle

Počuli ste už o súčasnom trende „youtuberov“? Títo piati pobavia aj vás!

(Foto: YouTube)
(Foto: YouTube)

Pokiaľ sa vo vašom okolí vyskytuje niekto vo veku 6 až 15 rokov, s najväčšou pravdepodobnosťou ste už zrejme aj vy zachytili trend týkajúci sa kanálu YouTube. Presnejšie povedané, aktívnych tvorcov na spomínanej stránke, ktorých poznáme najmä pod označením „youtuberi“. V poslednom období zaznamenali prudký nárast sledovateľov, ale aj nevídaný úspech. Mnohí si myslia, že obsah tvorený youtubermi sledujú prevažne deti, nanajvýš dospievajúci. Omyl! V tomto článku vám prinášame piatich internetových „zabávačov“, na ktorých videách sa pobavia aj staršie ročníky! (teda aj vysokoškoláci 🙂 )

  • Martin Rota

Martin je 28-ročný český youtuber. Obsah, ktorému sa vo svojej netradičnej profesii venuje, rozdelil do niekoľkých kanálov, zameraných na náučnú, záujmovú, ale aj názorovú tematiku. V súčasnosti si jeho tvorbu môžete pozrieť na kanáli Naprosto Retardovaný, kde sa vyjadruje k rôznym záležitostiam či udalostiam, ktoré komentuje svojráznym spôsobom. Jeho vedecky zameraný náučný kanál Vedecké Kladivo zas objasňuje divákom pomerne náročné fakty z vedeckej oblasti jednoduchým štýlom, pochopiteľným (takmer) pre každého. Okrem nich je Martin aktívny tiež na zábavnom kanáli Ztráta Času či na osobnom účte na stránke YouTube, ktorého názov nesie jeho meno – Martin Rota. Tu odhaľuje svojim priaznivcom zážitky zo svojho každodenného života.

Martin Rota patrí nepochybne medzi internetových tvorcov, ktorí dokážu publikum zaujať už svojou osobnosťou. Najpozoruhodnejším faktom na Martinovi je to, že už od svojho detstva zápasí s rôznymi zdravotnými problémami, v dôsledku ktorých musel vždy používať pri chôdzi barly. Diváci mu ohľadom jeho postihnutia posielali toľko otázok, že sa Martin rozhodol založiť osobitnú kategóriu videí, v ktorých odpovedá na otázky svojich fanúšikov. Nuž, a túto sériu videí pomenoval názvom: „Proč máš berle?“.

Pre zdravotné problémy musel v roku 2016 podstúpiť amputáciu nohy. Na svojom osobnom kanáli divákom prinášal videá, v ktorých informoval o priebehu amputácie, ale aj o tom, ako sa s ňou vyrovnáva. Ani telesné postihnutie mu však nezabránilo zvládnuť výstup na Kilimandžáro. V roku 2009 sa tak stal prvým telesne postihnutým Čechom, ktorý zdolal najvyššiu horu Afriky. Od roku 2015 sa pokúša o výstup na najvyšší európsky vrch Elbrus. Jeho videá určite stoja za pozornosť.

MARTIN ROTA
Martin Rota – autor kanálov Naprosto Retardovaný a Vedecké Kladivo (Foto: pinterest.com)

YouTube Kanál Naprosto Retardovaný: https://www.youtube.com/user/NaprostoRetardovany

YouTube Kanál Vedecké Kladivo: https://www.youtube.com/user/VedeckeKladivo

  • Lenka

Lenka je usmievavá, veselá blondínka, ktorej videá vám odporúčam predovšetkým kvôli jej bezprostrednému a príjemnému prejavu. Svoju youtuberskú „kariéru“ začala už v roku 2012, no po čase sa odmlčala. V roku 2016 sa však na slovenskú youtube scénu vrátila, čím potešila mnoho svojich priaznivcov. Jej tvorba je zameraná najmä na ženské publikum a vo svojich videách sa venuje kozmetike, účesom, ale aj móde a trendom. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí podobnej tematike veľmi „neholdujú“, Lenka vás za srdce určite chytí svojím východniarskym prízvukom a kamarátskymi radami.

LENKA
Youtuberka Lenka (Foto: YouTube)

YouTube kanál Lenka: https://www.youtube.com/user/L3nChannel

  • PPPeter

Pod prezývkou PPPeter sa skrýva talentovaný tvorca, 23-ročný Peter Popluhár. Poznať ho môžete napríklad vďaka populárnej paródii na Harryho Pottera s názvom Dano Drevo. V súčasnosti vytvára na YouTube na kanáli PPPeter vtipné videá, zamerané na rôznorodé témy. Pobaviť vás môže svojimi nezvyčajnými radami, paródiami či poznatkami so svojich netradičných ciest. V jeho videách sa pobavíte napríklad na špecifických zážitkoch z Afriky či Argentíny. Zaujímavosťou je, že hoci jeho videá nesú názov v slovenčine, hovorí v nich po anglicky. Nechýbajú však slovenské titulky, takže jazykovej bariéry sa nemusíte báť. 🙂

Peter Popluhár, autor kanálu PPPeter. Zdroj foto: https://www.youtube.com/channel/UCnHEz9DZ6EAof1-DaQGD_Xw
Peter Popluhár, autor kanálu PPPeter (Foto: YouTube)

YouTube kanál PPPeter: https://www.youtube.com/channel/UCnHEz9DZ6EAof1-DaQGD_Xw

  • Zrebny & Frlajs

Matej Zrebný a Lukáš Frlajs sú dvojicou, ktorá je dobre známa v prostredí slovenského internetu. Títo mladíci sa rozhodli pobaviť divákov videami, v ktorých parodujú rôzne situácie z každodenného života či vzťahové záležitosti. Na ich YouTube kanáli nájdete vtipné scénky znázorňujúce rôzne špecifické medziľudské vzťahy, „praktické“ rady, ale aj dávku absurdného humoru. Vo svojej tvorbe sa často zameriavajú napríklad na vtipné znázorňovanie rozdielov medzi typicky mužským a ženským zmýšľaním, čo pobaví nejeden párik.

Matej Zrebný, spoluator kanálu Zrebny & Frlajs. Zdroj foto: https://www.youtube.com/channel/UC74kimKZOy8aXzg7rhUOVsA/featured
Matej Zrebný, spoluator kanálu Zrebny & Frlajs (Foto: YouTube)

YouTube kanál Zrebny&Frlajs: https://www.youtube.com/channel/UC74kimKZOy8aXzg7rhUOVsA/featured

  • Misha/Mishovy šílenosti

Nie, nemohla som si pomôcť a nepodeliť sa s vami o azda najkontroverznejší obsah súčasnej česko-slovenskej YouTube scény. Je ním kanál nesúci názov Misha/Mishovy šílenosti. Hlavným aktérom videí na tomto kanáli je 9-ročný Misha z Českej republiky. S videami mu pomáha jeho starší brat Metadon, ktorý sa podieľa na celkovom koncepte tohto internetového obsahu. Misha odštartoval svoju kariéru videom, v ktorom si zanadával na osy. Video o osách však bolo len akýmsi nepatrným zlomkom toho, čo prišlo potom. Mishovu pieseň s názvom „Minecraft song, v ktorej spieva o svojej obľúbenej hre, dnes pozná už takmer každý. Keď počet zhliadnutí pri tejto časti dosiahol miliónové čísla, rozhodli sa posunúť latku vyššie. Legendárnu pieseň „Pokemon Go song“ o tom, ako hrá Misha každý deň hru Pokemon Go, uverejnili už v angličtine. To sa ukázalo ako veľmi dobré rozhodnutie. „Pokemon Go Song“ doslova obletel svet. O Mishovi začali natáčať reakčné videá známi zahraniční youtuberi, počet zhliadnutí dosiahol čísla, aké sa v našich končinách nepodarí dosiahnuť takmer nikomu. Keď „Pokemon Go Song“ zaspieval vo svojom videu celosvetovo najúspešnejší youtuber PewDiePie, ostatní youtuberi, snažiaci sa tvoriť serióznejší obsah, ostali ohromení. A s nimi i celé „youtubové“ publikum, ktoré Mishu miluje a nenávidí zároveň. V prípade tohto 9-ročného chlapca sa YouTube ukázal ako nástroj, ktorý môže priniesť človeku celosvetový úspech, no zároveň i značnú dávku kyberšikany a vlnu nenávisti.

Ak vás okolnosti úspechu Mishových videí zaujmú, pozrieť si môžete i tvorbu jeho brata, vystupujúceho na YouTube kanáli s názvom Metadon či videá Mishovej mamy a otca, aktívnych na kanáloch Jsem Máma a Jsem Táta. Samotný Misha momentálne vydal ďalšiu pieseň v angličtine, ktorej hlavnou tematikou sú prezidentské voľby USA. 9-ročný Misha vo videu páli fotografie súčasných kandidátov a spieva o tom, že on je budúcim prezidentom. Názor na to, či tento druh humoru prekračuje hranice alebo ide len o zábavku, a či je kontroverzné pôsobenie dieťaťa na YouTube vhodné, si utvoríte asi aj sami.

Misha, autor kanálu Misha/Mishovy silenosti CZ. Zdroj foto: https://www.youtube.com/user/MishaCZLP
Misha, autor kanálu Misha/Mishovy silenosti CZ (Foto: YouTube)

YouTube kanál Misha/Mishovy silenosti: https://www.youtube.com/user/MishaCZLP

Dominika Sedláková

Študujem, čítam, píšem, hľadám, zisťujem, zaujímam sa..Rada sa s čitateľmi podelím o rôzne zaujímavé podujatia, rozhovory či o všeličo, čo mi cestou "len tak brnklo do nosa" :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *