Kultúra Spravodajstvo

Onegin v prešovskom divadle zožal obrovský úspech

(Foto: Viktória Koósová)
(Foto: Viktória Koósová)

Umelecký súbor Divadlo Jonáša Záborského v Prešove uviedol 3. marca premiéru inscenácie Eugen Onegin. V Historickej budove divadla po prvýkrát odznel známy príbeh plný lásky, ale aj zabudnutia pod vedením režiséra Mariána Pecka.

Táňa (Veronika Husovská) so svojou sestrou Oľgou (Gabriela Očkajová) (Foto: Viktória Koósová)
Táňa (Veronika Husovská) so svojou sestrou Oľgou (Gabriela Očkajová) (Foto: Viktória Koósová)

Puškinov Onegin je najznámejší ľúbostný román, ktorý sa skrýva vo veršoch. Noblesnosť a krása poézie je zachovaná aj v spracovaní prešovského divadla. „Príbeh je zaujímavý, magický. Napriek tomu, že je to dvestoročná literatúra, Onegin kráča s ľudstvom v priereze storočí,“ vyjadril svoje pocity hosťujúci režisér Marián Pecko, ktorý v Divadle Jonáša Záborského režíroval už päť predstavení. Hlavnú úlohu Eugena Onegina získal známy a obľúbený herec Boris Srník: „Mám krásnu postavu vo svojom repertoári, Eugena Onegina. Viem, že ho budem mať rád.“ Srník tiež priznal, že si k Oneginovi hľadal cestu, pretože hrať veršovanú hru nie je jednoduché. Do Onegina sa zahľadí krásna Táňa. Onegin jej však lásku v pravý čas neopätuje. Postavu Táne v prešovskom divadle stvárnila herečka Veronika Husovská: „Mám veľkú radosť, že môžem hrať takúto postavu. Je to krásne. Takáto príležitosť sa deje raz za pár rokov, keď vôbec,“ uviedla Husovská, ktorá priznáva, že kontrola emócií na javisku je veľmi dôležitá.

Boj o lásku (Foto: Viktória Koósová)
Boj o lásku (Foto: Viktória Koósová)

Okrem skvelých hereckých výkonov sa diváci môžu tešiť na prepracovanú scénu s rôznymi efektmi, ktorej stavba trvala niekoľko týždňov. „Na čo sú nám nápady, potrebujeme výsledky a tie boli možné len vďaka technickému štábu a zázemiu, ktoré sme mali k dispozícii,“ úprimne dodáva režisér Pecko. Predstavenie Eugen Onegin sa opäť bude hrať 8. a 10. marca o 18.30 v Historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Opustený Onegin (Foto: Viktória Koósová)
Opustený Onegin (Foto: Viktória Koósová)

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *