Kultúra

Novembrom aj s kinom

(Foto: suitelife.com)
(Foto: suitelife.com)

V novembri nás nečaká len vietor, sychravé počasie, stromy bez lístia, ale aj kvalitná filmová ponuka v prešovskom CINEMAXE. O hodnotné filmy bude posledný jesenný mesiac postarané a Unipo Press opäť prináša zhrnutie programu kina CINEMAX v Prešove.

Doctor Strange

Doctor Strange je už len krôčik od slovenských kín (Zdroj: deviantart.net)
Doctor Strange je už len krôčik od slovenských kín (Foto: deviantart.net)

Novembrový program rozbehne dlho očakávaná Marvelovka Doctor Strange. Nehoda, ktorá mala u doktora za dôsledok znemožnenie používania rúk, ho privedie na tajuplné mystické miesto nazývané Kamar-Taj. V záhadnom kúte sveta, ktoré má pre doktora Strangea znamenať uzdravenie, sa však zapletie do boja s temnými silami, ktoré chcú zničiť celý svet. Strange stojí na rázcestí a musí si vybrať: buď sa vráti domov a dožije zvyšok svojho života v sláve a bohatstve, alebo zostane a s magickými schopnosťami zachráni svet. Jeho rozhodnutie sa ukáže 3. novembra.

Krásne dni v Aranjuez

Francúzsko-nemecko-portugalská produkcia poskladala kvalitný dramatický kúsok. Počas ideálneho letného dňa na terase sedí muž a žena. Sedia a rozprávajú sa o sexe, o lete, o spomienkach z minulosti, o rozdieloch medzi mužmi a ženami. Za oknom vedľajšieho domu sedí spisovateľ, pozoruje dvojicu, predstavuje si ich debatu a píše. No píše to v skutočnosti on, alebo mu dvojica zahĺbená v rozhovore všetko diktuje? Ako tomu je, zistíme 3. novembra.

Rozprávky pre Emu

V Londýne Peter prebýva už dlhé roky, má prácu a vedie pokojný život. No rovnováha sa mu v ňom dlho neudrží a naruší ju zistenie, že v Prahe má osemročnú dcéru. Po nehode jej matky je Peter jediným človekom, ktorý sa o svoju dcéru môže postarať a zabrániť tomu, aby ju vzala sociálka a strčila do detského domova. Dramatická komédia, v ktorej sa Peter bude snažiť presvedčiť sociálnych pracovníkov o jeho schopnosti postarať sa o dieťa a zároveň nájsť pre dcéru novú matku, dorazí do slovenských kín 3. novembra.

Trollovia

Z americkej filmovej dielne už na Slovensko putuje rodinný animák. Tvorcovia Shreka prinášajú príbeh o Trolloch, ktorých ideálny život je naplnený hudbou, spevom a tancom. Jediné, čo im ich pokojné životy ohrozuje, sú Bergeni, ktorých obľúbeným chodom sú práve Trollovia a v žalúdkoch už dlho žiadneho nemali. Trollovia na čele s kráľom Peppym založia mestečko Trollíkovo, ktoré Bergeni nemôžu nájsť, a to len zvyšuje ich hnev voči Trollom. Či sa tieto mierumilovné tvory stanú pokrmom alebo nie, uvidíme 3. novembra.

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Nový film Mela Gibsona poskytne náhľad do druhej svetovej vojny (Zdroj: heyuguys.com)
Nový film Mela Gibsona poskytne náhľad do druhej svetovej vojny (Foto: heyuguys.com)

V pochmúrnom novembri nazrieme do obdobia druhej svetovej vojny, z ktorej vzišiel príbeh vojaka bojujúceho proti nepriateľom bez zbraní. Mel Gibson prináša na plátna skutočný príbeh o vojakovi Desmodnovi Dossovi, ktorý po tom, čo narukoval do armády, odmietol vziať do ruky zbraň a na víťazstve sa podieľal svojimi medicínskymi schopnosťami. Ako sa popasoval s krutosťou vojny, nepochopením, ponižovaním v armáde a s nepriateľskými jednotkami, uvidíme v kine 3. novembra.

Egon Schiele

Rakúski a holandskí tvorcovia dali hlavy dohromady a vytvorili drámu o Egonovi Schieleovi, maliarovi a grafikovi, ktorý bol jedným z najprovokatívnejších umelcov na začiatku dvadsiateho storočia. Snímka zachytáva obdobie, keď erotika bola stále ešte tabu, a keď Schiele výrazne pozmenil vnímanie a vývoj umenia. V kinách od 10. novembra.

Snowden

Edward Snowden sa preslávil ako muž, ktorý verejnosti predostrel dokumenty o sledovacích aktivitách americkej NSA a britskej GCH. Jeho konanie podnietilo pohoršenie nad prácou týchto služieb, ktoré podľa neho viedli k porušovaniu základných práv človeka pri sledovaní globálnych firiem ako Facebook, Google, Microsoft, Apple alebo Yahoo. Snowden svojim konaním priniesol úžitok verejnosti, ale jeho činy môžu mať aj výrazný vplyv na jeho blízkych a na neho samého. Čo ho presvedčilo o správnosti jeho konania a čo mu dodalo k tomuto činu motiváciu, ukáže snímka 10. novembra.

Prvý kontakt

Mysteriózny sci-fi thriller vyobrazí 10. novembra na slovenských plátnách stretnutie ľudí s mimozemskou civilizáciu. Vesmírne lode pristáli v dvanástich svetových metropolách a nik nemá ani poňatia o zámeroch mimozemšťanov. Sú naši priatelia, alebo hrozba?

Americká idyla

Seymour „Švéd“ Levov mal od mala úspešný a šťastný život. Bol skvelý univerzitný športovec, oženil sa s kráľovnou krásy, s ktorou vychováva krásnu dcérku Merry. Americká povojnová prosperita mu hrá do karát a Seymourovmu podnikaniu sa darí. Všetko sa zmení, keď sa na prekvapenie celej rodiny Merry stane aktivistkou snažiacou sa bojkotovať vojnu vo Vietname. Ideálny život sa pomaly začína rúcať. Či sa celý rozpadne, to uvidíte v kinách 17. novembra.

Fantastické zvery a ich výskyt

Príbehy zo sveta Harryho Pottera pokračujú (Zdroj: joblo.com)
Príbehy zo sveta Harryho Pottera pokračujú (Foto: joblo.com)

Príbehy s kúzelného sveta Harryho Pottera zďaleka nekončia. Nové dobrodružstvo, ktoré doletí do slovenských kín 17. novembra, sa odohráva v New Yorku v roku 1926. Newt Scamender dokončil svoju výpravu po svete, počas ktorej dokumentoval výnimočný výskyt magických tvorov. New York mal byť pôvodne len krátka zástavka, no náhle sa zmení na hlavné dejisko problémov, z ktorých Newt musí dostať nielen seba, ale aj celé mesto. Útek niektorých jeho magických stvorení nie je totiž len jeho problémom, ale hrozbou ako pre čarodejnícky, tak aj pre muklovský svet.

Nočné zvieratá

Susan Morrow si voľný čas svojho spokojného života vypĺňa vystavovaním čoraz viac šokujúcich exponátov v múzeu moderného umenia, v ktorom je zároveň kurátorkou. Nespavosť ju jednej noci dovedie k rukopisu románu Nočné zvieratá, ktorý napísal jej bývalý manžel. Príbeh je o Tonym, ktorý sa s rodinou odíde do Nového Mexika. Tonyho ženu a dcéru unesú a Tony sa ich s pomocou cynického detektíva vydá hľadať, no šanca na ich záchranu je mizivá. Čím viac sa Susan do čítania príbehu ponára, tým viac si uvedomuje, že celý text je akýmsi neobvyklým druhom pomsty jej bývalého manžela za to, čo mu kedysi spravila. Čo Susan spôsobila, zistíme v kinách 24. novembra.

Vtedy v raji

Film natočený podľa rovnomennej knihy rozpráva príbeh českého horolezca Josefa Smítka, ktorý počas druhej svetovej vojny odmietol nastúpiť k totálnemu nasadeniu v Ríširoky sa schovával pred úradmi a gestapom v skalnom meste Hruboskalska, v čom mu pomáhali priatelia z radov nemeckých a českých horolezcov. Dramatická snímka, ktorá zobrazuje, čo všetko musel Smítek podstúpiť, aby prežil, dorazí do slovenských kín 24. novembra.

Finále

Ubehlo štyridsať rokov, odkedy sa Československo stalo majstrom Európy vo futbale. Slovenskí filmári sa vybrali preskúmať, ako dnes žijú hrdinovia, ktorým sa toto slávne víťazstvo podarilo vybojovať. Dokumentárny film rozpráva o životoch futbalistov vtedy a teraz a o ich myslení v rôznych obdobiach.  Finále si v kine môžete pozrieť od 24 novembra.

Škola je síce naplno rozbehnutá a voľný čas pomaly ubúda, vždy sa však v dennom harmonograme nájde nejaká škára, do ktorej sa dá vtisnúť aj film. CINEMAX sa postará o to, aby každá voľná chvíľa nevyšla nazmar. 😉

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *