Kultúra

Na filme ROZPOLTENÝ

(Foto: mcavoysource.tumblr.com)
(Foto: mcavoysource.tumblr.com)

Ak patríte medzi milovníkov hororov alebo filmov s psychologickou tematikou, prinášame vám skvelý tip na film, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou vyhovie vašim požiadavkám. So značnou dávkou tajomna, psychológie i desivej zápletky sa môžete stretnúť v novom filme s názvom SPLIT alebo ROZPOLTENÝ.

Od 19. januára 2017 si mohli slovenskí diváci vychutnať premiéru nového thrilleru s názvom Rozpoltený (v origináli Split) od režiséra Shyamalana. Jeho známe staršie filmy ako Šiesty zmysel či Vyvolený, ktoré sú pomerne vysoko hodnotené a kritikou pozitívne prijaté, sa vyznačujú mysterióznosťou a hororovými prvkami. Podobne je to aj v prípade filmu Rozpoltený, ktorý si na Česko-slovenskej filmovej databáze (csfd.cz) vyslúžil zatiaľ celkové hodnotenie 80 %.

Trailer k filmu sľubuje tajomnú zápletku, napätie, ale aj psychologický rozmer. Film mal pomerne nízky rozpočet, no napriek tomu si zatiaľ, možno práve vďaka pútavému traileru, získal v kinách vysokú návštevnosť. Priznám sa, že po zhliadnutí upútavky som aj ja vedela, že tento film musím vidieť. Túto milú povinnosť som napokon rada absolvovala a moje očakávania boli splnené nadmieru.

O tom, čo dokáže ľudská myseľ, existuje v súčasnej dobe množstvo štúdií. Rovnako skúma schopnosti ľudskej mysle, trpiacej špecifickou poruchou, aj doktorka Fletcherová, jedna z ústredných postáv tohto filmu. Psychiatrička sa snaží upozorniť svet na ojedinelú poruchu osobnosti, ktorá môže u človeka spôsobiť vnútornú rozpoltenosť na viacero diametrálne odlišných osôb. Jej pacientom je Kevin Wendall Crumb (po zhliadnutí tohto filmu si budete toto meno určite dobre pamätať aj vy 🙂 ), trpiaci spomínanou poruchou.

Medzi pacientov doktorky Fletcherovej patrí aj Kevin, v ktorom sa skrýva 23 osobností. Foto: http://www.splitmovie.com/
Medzi pacientov doktorky Fletcherovej patrí aj Kevin, v ktorom sa skrýva 23 osobností (Foto: splitmovie.com)

Práve na jeho prípade sa doktorka snaží podrobne skúmať toto ochorenie, ktoré u Kevina spôsobilo vytvorenie 23 rôznych osôb doslova žijúcich v jeho tele. Kevin sa občas mení na staršiu dámu Patriciu, nekompromisného a tvrdého chlapa Dennisa či malého chlapca, obľubujúceho Kanyea Westa, Hedwiga.

Jednou z osobností je staršia dáma, Patricia. Foto: http://www.slashfilm.com/split-trailer/
Jednou z osobností je staršia dáma, Patricia (Foto: slashfilm.com)
Osobnosť 9 ročného Hedwiga je tiež súčasťou Kevina. Foto: http://androgeek.hu/
Osobnosť 9-ročného Hedwiga je tiež súčasťou Kevina
(Foto: androgeek.hu)

Nátlak rôznych osobností vyústi u Kevina do únosu troch mladých dievčat, ktoré uväzní v pivnici. Jednou z nich je aj introvertná Casey, s ktorou sa divák má možnosť bližšie zoznámiť vo vedľajšej dejovej línii filmu prostredníctvom spomienok na Caseyno, nie veľmi šťastné, detstvo. Práve ona a jej dve spolužiačky uväznené v pivnici postupom času zisťujú, že ich únosca trpí psychickým ochorením a majú možnosť spoznať niektoré z jeho osobností. Dievčatá sú vydesené a zároveň tušia desivý dôvod, pre ktoré sa ich „osobnosti“ rozhodli uniesť.

Do vypätého deja vstupuje i spomínaná doktorka Fletcherová, ktorú navštevuje predovšetkým jedna z Kevinových sympatickejších osobností, módny návrhár Barry. Keď si však doktorka Fletcherová všimne, že Barry sa nespráva tak, ako je pri tejto osobnosti zvyknutá, začína tušiť, že sa deje niečo zlé. U Kevina sa totiž vyvíja 24. osobnosť, čo pre jeho okolie môže mať fatálne následky.

Príbeh unesenej Casey tvorí vedľajšiu dejovú líniu. Foto: http://art-meets-world.com/split/
Príbeh unesenej Casey tvorí vedľajšiu dejovú líniu (Foto: art-meets-world.com)

Počas filmu som mala neustále „zimomriavky“. Napriek tomu, že je žánrovo označovaný ako horor, mrazivo pôsobí skôr z psychologického ako hororovo „strašidelného“ hľadiska. Priestorovo sa dej odohráva väčšinou v interiéri v niekoľkých, divákovi postupom času dobre známych, miestnostiach. Práve táto uzavretosť efektívne dotvára celkový dojem, ktorému dopomáha i kamera Mikea Gioulakisa, ako aj hudba nesúca sa filmom. „Čerešničkou na torte“ je však, podľa môjho názoru, samotné herectvo predstaviteľa Kevina. James McAvoy sa zložitej filmovej roly predstavujúcej herectvo 24 rôznych osobností zhostil priam majstrovsky. Počuť budeme nepochybne aj o predstaviteľke Casey, Anye Taylor Joy.

Aj keď sa tento film v niekoľkých recenziách dočkal aj značnej kritiky, osobne ho považujem za brilantné psychologické dielo, ktoré nepochybne stojí za pozretie! 🙂

Dominika Sedláková

Študujem, čítam, píšem, hľadám, zisťujem, zaujímam sa..Rada sa s čitateľmi podelím o rôzne zaujímavé podujatia, rozhovory či o všeličo, čo mi cestou "len tak brnklo do nosa" :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *