Kultúra

Jedine láska môže zmeniť srdce Onegina

Novinka v Divadle Jonáša Záborského (Foto: Viktória Koósová)
Novinka v Divadle Jonáša Záborského (Foto: Viktória Koósová)

V Historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove bola uvedená inscenácia Eugen Onegin podľa románu ruského velikána Alexandra Sergejeviča Puškina. Pod vedením režiséra Mariána Pecka ožil nezabudnuteľný príbeh neopätovanej lásky. Jedno z najznámejších Puškinových diel je špecifické tým, že ľúbostný príbeh je ukrytý vo veršoch. Chladné srdce samotára môže zmeniť jedine láska.

Návšteva u pani Larinovej (Foto: Viktória Koósová)
Návšteva u pani Larinovej (Foto: Viktória Koósová)

Nekonečná láska

Eugen Onegin (Boris Srník) je žiadaný muž plný života a elánu. Miluje slobodu, neviazanosť a krásne ženy. Avšak žiadna mu nie je dosť dobrá. Všetko sa zmení, keď zdedí kaštieľ na vidieku. Jeho dni sú odrazu plné nudy a samoty. Spoločnosť mu robí jeho verný priateľ Vladimír Lenskij (Lukáš Šepták), ktorý ho zoznámi s pani Larinovou (Ľudmila Dutková) a jej dvoma dcérami, Oľgou (Gabriela Očkajová) a Táňou (Veronika Husovská). A práve Táňa je tá, ktorá Oneginovi prevráti život naruby a bezhlavo sa zamiluje. Onegin sa však nemieni vzdať povesti záletníka a Táni lásku neopätuje. Na oslavu Tániných narodenín okrem iných prijali pozvanie aj Onegin s Lenským, ktorému sa zapáčila Oľga. Onegin sa chce predviesť a opantá Oľgu sladkými rečami, čo vyprovokuje Lenského. Ich hádka a boj o srdce ženy sa vyhrotí natoľko, že Onegin zastrelí svojho priateľa. Po istom čase Oľga zabudne na svoju lásku a vydá sa za iného. Táňa sa rozhodne odísť z domu. Neskôr sa tiež vydá za bohatého generála aj napriek tomu, že stále miluje Eugena, ktorý vedie život samotára. Krása a pôvab vydatej Táne opantá po rokoch myseľ a srdce Onegina. Lenže na lásku z mladosti je už neskoro…

Pomätenosť z lásky (Foto: Viktória Koósová)
Pomätenosť z lásky (Foto: Viktória Koósová)

Súčasná minulosť

Skvelé výkony hercov umeleckého súboru prispievajú k dokonalosti a noblesnosti Puškinovej literárnej predlohy. Scéna, ktorá poukazuje na protiklad minulosti a súčasnosti, je vkusne doplnená o rôzne prekvapivé efekty. Predstavenie Eugen Onegin sa opäť bude hrať 6. a 20. apríla o 18.30 v Historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Eugen Onegin a Táňa Larinová (Foto: Viktória Koósová)
Eugen Onegin a Táňa Larinová (Foto: Viktória Koósová)

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *