Kultúra

Havlova Audiencia je zrkadlom minulosti

Marcová novinka Audiencia v DJZ (Foto: Viktória Koósová)
Marcová novinka Audiencia v DJZ (Foto: Viktória Koósová)

Predposledná premiéra tejto sezóny sa v Divadle Jonáša Záborského v Prešove niesla v duchu absurdnosti totalitného režimu. Hra Audiencia, ktorej autorom je nezabudnuteľný Václav Havel, bola uvedená 17. marca na Malej scéne v rámci projektu Dvaja. Pod vedením českého režiséra Mareka Zákosteleckého ožil príbeh z roku 1975, ktorý je verným zrkadlom vtedajšej doby.

Vaněk, Sládek a Husák (Foto: René Miko)
Vaněk, Sládek a Husák (Foto: René Miko)

Absurdnosť doby

Nový zamestnanec pivovaru Ferdinand Vaněk (Michal Novodomský) sa napriek množstvu povinností ocitne v kancelárii svojho nadriadeného Sládeka (Igor Kasala). Nováčik, spisovateľ Vaněk, musí pracovať v pivovare, v ktorom váľa sudy v pivnici. Slušne vychovaný intelektuál sa dobre správa aj k svojmu nadriadenému Sládekovi, ktorý mu počas pracovnej doby nalieva pivo. Až po niekoľkých vypitých fľašiach piva Sládek odhalí dôvod rozhovoru s nováčikom. Sládek navrhuje Vaňkovi, aby sám na seba písal hlásenia pre tajnú políciu. Vaněk to odmieta s vedomím, že tým stráca lukratívne miesto skladníka pivovaru.

Neobvyklá požiadavka (Foto: Viktória Koósová)
Neobvyklá požiadavka (Foto: Viktória Koósová)

Návrat v čase

Postava Vaňka nesie autobiografické črty Václava Havla, ktorý tiež pracoval v pivovare. Celý dej sa odohráva v kancelárii pivovaru. Tento minimalizmus upriamuje pozornosť diváka na veľké herecké príležitosti dvoch hercov. Dialógy postáv sú funkčne doplnené rozhlasovými nahrávkami z vtedajšej doby a tiež rôznymi prekvapivými momentmi. Diváci si môžu prísť do divadla zaspomínať alebo presvedčiť sa o absurdnosti bývalého režimu. Na predstavenie Audiencia pozýva čitateľov Unipo Pressu Michal Novodomský: „Netreba zabudnúť na to, čo sa dialo, lebo sa to veľmi rýchlo môže stať znovu. Treba si robiť obraz z každej strany a divadlo je podľa mňa na to veľmi dobrý spôsob.“

Beznádej nadriadeného (Foto: Viktória Koósová)
Beznádej nadriadeného (Foto: Viktória Koósová)

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *