Kultúra

Dan Brown a jeho romány

Spoznajte tvorbu jedného z najúspešnejších súčasných spisovateľov (Foto: florenceinferno.com)
Spoznajte tvorbu jedného z najúspešnejších súčasných spisovateľov (Foto: florenceinferno.com)

Nielen počas prázdnin a voľných chvíľ by mal človek siahnuť po knihách. Je dobré uchýliť sa k čítaniu v každej možnej chvíli,  keď to situácia čo i len trochu umožňuje. Knihy totiž nie sú len o príbehoch odpútavajúcich od reality či o estetických zážitkoch, ale sú aj bohatým zdrojom faktov a informácií. Ak chceme byť po prečítaní knihy obohatení o veľké množstvo kvalitných a hodnotných faktov a nesústrediť sa len na fiktívnu príbehovú líniu, tak sa zaručene oplatí siahnuť po knihách Dana Browna.

Dan Brown (Foto: huffpost.com)
Dan Brown (Foto: huffpost.com)

Americký spisovateľský talent, ktorý do sveta vypustil mnoho bestsellerov, už od malička dával plne najavo svoju inteligenciu. V detstve ho fascinovali hádanky a anagramy, ktorým sa venoval dlhé hodiny, a táto záľuba uňho zotrvala dodnes. Jeho otec bol učiteľom matematiky a matka organistkou v kostole. Vyrastal v prostredí, v ktorom sa pretínala veda a náboženstvo, čo slúžilo Brownovi ako základný kameň jeho tvorby. Po ukončení strednej školy študoval na Amherst College a v rámci štúdia v španielskej Seville sa venoval štúdiu histórie umenia.

Po ukončení štúdia sa v Los Angeles snažil presadiť ako spevák a hudobný skladateľ, v čom sa mu však nedarilo, a tak sa vrátil na Amherst College ako učiteľ angličtiny. Popri tejto práci mal aj koníček, ktorým bola kryptografia. Záujem o záhady, šifry a tajné kódy, ktorý sa uňho vyvíjal už od detstva, ho podnietil k spisovateľskej činnosti a v roku 1998 vydal v elektronickej podobe svoj prvý román nesúci názov Digitálna pevnosť. V ňom opisoval prácu tajných služieb a ich vplyv na súkromie ľudí.

Brownove knihy sa tešia celosvetovému úspechu (Foto: ebay.com)
Brownove knihy sa tešia celosvetovému úspechu (Foto: ebay.com)

Úspech knihy sa dostavil takmer okamžite a stala sa najpredávanejšou elektronickou knihou v Spojených štátoch amerických. Brown pokračoval v písaní a v roku 2000 vypustil do sveta svoj druhý román s názvom Anjeli a démoni. Týmto románom odštartoval knižnú sériu príbehov profesora Roberta Langdona, ktorá Brownovu tvorbu rozšírila do celého sveta. Hneď rok na to Brown napísal román Bod klamu. V tomto románe opisoval morálku politického správania a túto myšlienku schoval pod thriller zaoberajúci sa potenciálnou existenciou mimozemského života.

Nasledovalo pokračovanie knižnej série príbehov Roberta Langdona a v roku 2003 uzrela svetlo sveta kniha DaVinciho kód. Zo všetkých Brownových kníh dosiahla najväčší úspech a v rebríčku bestsellerov denníka The New York Times si udržala prvenstvo 40 týždňov. Knižná séria pokračovala po pomerne dlhej odmlke v roku 2009 románom Stratený symbol a v roku 2013 knihou Inferno.

Celá tvorba Dana Browna je vystavaná v rámci žánru thriller. Knihy obsahujú množstvo faktov, ale aj veľký počet konšpiračných teórií. Táto kombinácia vytvára kontroverziu, ktorá často vedie k pobúreniu mnohých ľudí po celom svete, predovšetkým z cirkevnej oblasti. Kontroverzná povaha kníh ako DaVinciho kód alebo Anjeli a démoni priniesla Brownovi mnoho kritiky z rôznych strán. Bol kritizovaný za prekrúcanie historických faktov, kvôli čomu vraj poskytoval čitateľom dezinformácie o dejinách alebo cirkvi. Brown svoje knihy však považuje za fikciu a práve obmena historických faktov a ich dôsledné zakomponovanie do jeho príbehov dodáva jeho knihám kúzlo, vďaka ktorému sa teší úspechu po celom svete.

Viaceré Brownove knihy sa dočkali sfilmovania (Foto: amazon.com)
Viaceré Brownove knihy sa dočkali sfilmovania (Foto: amazon.com)

Aj napriek kritike dezinformovania čitateľov Brownove knihy sú okrem precízne prepracovaných a popretkávaných príbehov bohatým zdrojom rôznorodých vedomostí. Popri základnej dejovej línii autor ponúka čitateľovi aj mnoho zaujímavostí z oblasti vedy, histórie, matematiky alebo aj z bežného spoločenského života. Tieto informácie, ktoré v knihách figurujú len ako drobné omrvinky, vedia čitateľa obohatiť faktmi zo sveta a privedú ho k hlbšiemu zamýšľaniu sa nad ním.

Brownova tvorba neostala nepovšimnutá filmovými tvorcami a kniha DaVinciho kód sa vďaka režisérovi Ronovi Howardovi v roku 2006 premietla do filmovej podoby a zožala vo svete veľký úspech. Nebola to však jednorazová záležitosť a filmári prejavili záujem o ďalšie knihy zo série príbehov o Robertovi Langdonovi. V roku 2009 Howard sfilmoval knihu Anjeli a démoni a v roku 2016 aj román Inferno. V roku 2018 je plánovaná filmová adaptácia knihy Stratený symbol.

Poznáte knihy Dana Browna aj vy? Ak áno, podeľte sa s redakciou Unipo Press o vaše dojmy z Brownovej tvorby. 😉

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *