Kultúra Spravodajstvo

Čuduj sa svete, škola aj v lete

Anglický workshop s novinárom Gyorgym Kakúkom z Maďarska (Foto: Romana Valenčáková)
Anglický workshop s novinárom Gyorgym Kakúkom z Maďarska (Foto: Romana Valenčáková)

Hovorí sa, do tretice všetko dobré. Druhý ročník projektu Letná škola etiky a médií prevýšil všetky očakávania. Bude nasledujúci rok ešte lepší?

Ako by to bolo včera, čo sa dve odhodlané „mediálničky“ vydali v ústrety nečakaným dobrodružstvám do ďalekého Brna. Absolvovať letný kurz a získať užitočný certifikát, no najmä vidieť a zažiť niečo nové malo byť prvoradým cieľom. To by sme ale neboli my, keby šlo všetko po poriadku. Na Brno už asi do smrti nezabudneme. Trojdňové blúdenie bez spánku a poriadnej sprchy nám dalo zabrať a musíme priznať, že nás aj poznačilo niekoľkými novými kúskami v šatníku (každá prestávka medzi prednáškami minutá nakupovaním sa vyplatí). História sa zopakovala a my sa teraz aj s čitateľmi Unipo Press pozrieme na to, že chodiť do školy v lete nemusí byť len zlý sen.

Brno, cesta vlakom – turizmus, ktorý nás nikdy neomrzí (Foto: Simona Lazorová)
Brno, cesta vlakom – turizmus, ktorý nás nikdy neomrzí (Foto: Simona Lazorová)

Krásnym slnečným ránom odštartoval prvý, piatkový deň Letnej školy etiky a médií v Prešove. Pripravené nasávať informácie sme nasadli na vlak, smer alma mater. Vrásky na tvári nám spôsoboval jedine deficit rannej kávy. Po príchode do školy sme však zbadali občerstvenie, starostlivo pripravené pred učebňou. A našťastie, termoska udržiavala teplotu po celý deň, nie ako tá, ktorú máme doma. Jednoznačné plus tohto ročníka.

Chutné občerstvenie a čerstvá kávička pre unavených (Foto: Romana Valenčáková)
Chutné občerstvenie a čerstvá kávička pre unavených (Foto: Romana Valenčáková)

Nasledovali diskusie, do ktorých sa zapájali študenti so slovnou zásobou široko-ďaleko prevyšujúcou naše hovorové vyjadrovanie. Do úvahy teda prichádzala jediná možnosť – „Prikyvuj a usmievaj sa!“. Takto to funguje na akademickej pôde, pokiaľ sa tam ocitnete s dobrodružným úmyslom. Tváre prednášajúcich, známe z chodieb Prešovskej univerzity, dopĺňali pedagógovia a žurnalisti z Čiech, Maďarska či Poľska. Mnohojazyčnosť bola taká krásna, až ste nestíhali vnímať obsah výpovede, len formu a obdivovať nadanosť ostatných kolegov – poslucháčov. Dôležitým momentom bolo uvedomenie si faktu, že aj keď sme z iných krajín, všetci sme na rovnakej mediálnej vlne.

Každý workshop sa pre nás dve rozdelil na dve pekné slová a my sme si vybrali to druhé 🙂 . Všetky pauzy medzi diskusiami sme preto „preshopingovali“. Ak sa pozrieme na zapájanie sa do debát, povieme vám asi toľko, že zrazu ostala ticho aj naša najaktívnejšia spolužiačka. Také kapacity sa tam zišli! Naše zapájanie sa do aktivít spočívalo oba ročníky len v jednom – ak musíš, tak musíš. Robili sme teda len úlohy v teamoch (a to ešte aj bez Paľa Haberu). To, čo nás zaujímalo viac, bola už spomínaná káva (večne v našich srdciach) a outfity prísediacich, avšak rozhodli sme sa, že módna polícia si dá počas tohto kurzu radšej pauzu. Aj takéto zblúdené mysle sa však na letnej škole dokázali potešiť, pretože každý z lektorov viedol svoju časť stopercentne, presvedčivo a veľmi nápadito. Klobúk dolu pred tým, kto udrží pozornosť študentov v tých najväčších horúčavách, keď sa vám potia aj kolená a lakte.

Ak by vám to náhodou nenapadlo, tak ako nám, v sobotu je školská jedáleň zatvorená. Po piatkovom tofu s hubami a šiškách vám to však neprekáža. Spoliehate sa teda na vašu obľúbenú čínsku reštauráciu, donútite sa v 40-tkach teplotách vydať sa do mesta, potí sa každý váš krok… a nadarmo, zrušené! Priznáme, že už skôr sa nám zdalo, že sme jediné zákazníčky, ale myslíme, že do letnej školy so zatváraním ešte mohli počkať. A potom to príde, urobíte svoju najväčšiu chybu. Pred prednáškami, na ktorých by ste sa mali sústrediť, si dáte obrovský vyprážaný syr s hranolkami. Koncentrácia zbohom!

Celú letnú školu hodnotíme veľmi kladne. Je to projekt, ktorý si zaslúži veľký lajk. Pozitívom je najmä to, že za jeden rok sa posunula organizácia vpred, čo je dobré znamenie, milí záujemcovia o ďalší ročník. Určite sa k letným školákom pridajte. 🙂

Článok vznikol v spolupráci s Romanou Valenčákovou.

 

Simona Lazorová

Možnosť niečo vám napísať sa mi spája s lifestylom a hlavne módou. Pozrite
sa preto spolu so mnou na všetko, čo práve letí.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *