Kultúra

Čo nové u Záborského?

Veľká scéna (Foto: Michal Ivan)
Veľká scéna (Foto: Michal Ivan)

Milí čitatelia! Predstavujeme vám novú rubriku Čo nové u Záborského? Každý mesiac vám budeme prinášať aktuálne informácie o tom, aké predstavenia a podujatia pripravuje Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Keďže program divadelníkov je veľmi pestrý, vyberieme si niektoré podujatia, ktoré aj bližšie predstavíme. December sa nesie v duchu komédií a divadelných stálic…

Pre najmenších           

Blížia sa najkrajšie sviatky v roku. Deti už netrpezlivo očakávajú príchod Mikuláša a Ježiška. Čo takto obdarovať našich najmenších lístkami na divadelné predstavenie pre deti s názvom Budulínček? Originálne spracovanie klasickej českej rozprávky o malom chlapcovi, ktorý sa vydá na výpravu do sveta.

O zábavu a oddych bude postarané

Chudobná vdova má na vydaj dcéru, o ktorú sa uchádzajú dvaja ženísi. Nie je však jednoduché vybrať si medzi mladosťou a bohatstvom. Nevesta mení svoje rozhodnutia a nápadníci svoju stratégiu. Ako to nakoniec dopadne, sa dozviete už 5. decembra o 18.30 v predstavení Nemá kocúr večne hody v Historickej budove Divadla Jonáša Záborského.

Láska verzus predsudky ľudí. Čo zvíťazí? V súčasnej americkej komédii sa úspešný manažér Tom zaľúbi do plnoštíhlej knihovníčky Heleny. Tom postupne zisťuje, že sa za svoju priateľku hanbí. Zistite aj vy, ako dopadne tento ľúbostný príbeh už 12. decembra o 18.30 na Malej scéne v predstavení Tučné prasa.

Muzikál Jana z Arku (Foto: René Miko)
Muzikál Jana z Arku (Foto: René Miko)

Divadelné skvosty

Pre milovníkov klasiky si Divadlo Jonáša Záborského na december pripravilo viaceré predstavenia. Veľmi úspešný a obľúbený muzikál je Jana z Arku. Viac o tomto predstavení sa dočítate tu. Slávny oscarový film pretvorený pre dosky, ktoré znamenajú svet. To je predstavenie Obchod na Korze. Tragikomický príbeh dvoch ľudí, ktorí sa kvôli spoločenskému dianiu ocitli v neriešiteľnej situácii. V predvianočnom období si môžete dopriať kultúrny zážitok v podobe hry Amadeus, ktorá bola ocenená Tony Awards (cena novinárov a vybraných pracovníkov divadiel, udeľovaná výlučne pre predstavenia a hercov z Broadwaya), na základe ktorej vznikol slávny oscarový film Miloša Formana. Príbeh dvoch slávnych hudobníkov Mozarta a Salieriho opäť ožije.

Nedivadelné divadlo

Sviatočná atmosféra blížiacich sa Vianoc zavládne na Malej scéne už 15. decembra vďaka folklórnemu koncertu PUĽS-u Ščedryj večur. Predstavenie sa bude niesť v duchu narodenia Ježiša Krista. Zaznejú duchovné i svetské koledy pod taktovkou dirigenta Júliusa Selčana a v réžii Jaroslava Moravčíka.

Celoročné hľadanie talentov z detských domovov východného Slovenska sa ukončí 17. decembra finálovým charitatívnym koncertom Melódie šťastia. Diváci sa môžu tešiť na Juraja Benčíka, Jána Slezáka, akrobatické skupiny, tanečníkov a spevákov. Príďte podporiť malé budúce hviezdy!

Kompletný program na december (Foto: DJZ)
Kompletný program na december (Foto: DJZ)

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *