Spravodajstvo

Čítať, vymieňať a relaxovať v spoločnosti dobrej knihy

Za knihy sa neplatilo len peniazmi, ale aj výmenou za inú knihu (Foto: Sonja Tokárová)
Za knihy sa neplatilo len peniazmi, ale aj výmenou za inú knihu (Foto: Sonja Tokárová)

Slnečné lúče, osviežujúca limonáda a terasa plná kníh… Kto by odolal takejto lákavej letnej kombinácii? Ak aj vy patríte medzi „kníhočuchávačov“, vášnivých čitateľov či zberateľov kníh, ktorí nikdy nemajú dosť prírastkov v poličkách, tak práve vám bola adresovaná prvá Letná burza kníh, ktorú organizovala prešovská kaviareň a kníhkupectvo v jednom Libresso Books & Coffee, kam ste mohli v stredu 20. júla 2016 priniesť prečítané či nepotrebné knihy a na oplátku si „ukoristiť“ nové zaujímavé tituly z knižníc iných čitateľov.

Libresso ako priestor, ktorý spája príjemné prostredie kaviarne s kníhkupectvom, je jedinečnou koncepciou, ktorá ponúka nielen knihy a občerstvenie, ale aj zaujímavé akcie (viac o Libresse sa dočítate aj v článkoch našej redaktorky Dominiky Sedlákovej). Myšlienka zaradiť do zoznamu rôznorodých akcií organizovaných v tomto priestore aj letné burzy kníh zišla na um majiteľke Lenke Babinovej a jej kolegyni Ivane Mikulíkovej. Veria, že takáto forma recyklácie kníh sa osvedčí a stane sa pravidelne organizovanou akciou. Viac o burze nám povedala Ivana Mikulíková, ktorá má na starosti kníhkupectvo: „Ľudia sem môžu prísť a doniesť knihy, ktoré už majú prečítané, alebo tie, ktorých sa chcú zbaviť, a na tomto mieste ich môžu vymeniť, predať, prípadne darovať. Okrem kníh, ktoré sem prinesú samotní návštevníci, sú v ponuke aj naše antikvariátové knihy, ktoré je možné vymeniť, prípadne kúpiť za dobrovoľný príspevok, na ktorý je vyhradená pokladnička.“

Čas si na nás našli aj organizátorky burzy (Foto: Sonja Tokárová)
Čas si na nás našli aj organizátorky burzy (Foto: Sonja Tokárová)

Vyzbierané peniaze budú, podľa slov organizátoriek, použité na kúpu nových kníh, ktoré zaplnia poličky kníhkupectva. Ivana zároveň dodáva: „Burza kníh je ideálnou príležitosťou na recykláciu starých nepotrebných kníh a nájdenie nových, pričom sa domnievame, že leto, ktoré je časom dovoleniek a oddychu, je veľmi vhodným časom aj na čítanie.“

Ani my z redakcie sme neodišli naprázdno (Foto: Sonja Tokárová)
Ani my z redakcie sme neodišli naprázdno (Foto: Sonja Tokárová)

Záujem o knihy bol aj zo strany návštevníkov kaviarne Libresso, ktorí nielenže priniesli svoje knihy, ale našli aj nové tituly do svojich domácich knižníc, a úprimne musíme priznať, že aj my z redakcie sme si niekoľko kúskov „uchmatli“, vymenili či odkúpili 🙂 . O tom, že burza kníh na slnečnej terase Libressa môže byť aj príjemným prostredím na rande, nás presvedčil návštevník Ľuboš Grega: „O tejto akcii som sa dozvedel od mojej priateľky, ktorá sem chcela ísť, a tak som prišiel ako jej sprievod. (úsmev) Na otázku, či si našiel niečo aj pre seba, odpovedal: „Nie, pretože čítam skôr články na internete ako knihy, ale priateľka si ich vybrala hneď niekoľko. Napriek tomu si však myslím, že je dobré podporiť takéto akcie, kde sa ľudia stretávajú a spoznávajú, a je fajn, že sa aj v našom meste niečo deje.

Keď má slečná dobrého priateľa, ktorý jej odnesie ťažké knihy :-) (Foto: Sonja Tokárová)
Keď má slečná dobrého priateľa, ktorý jej odnesie ťažké knihy 🙂 (Foto: Sonja Tokárová)
Knihy v škatuliach si rýchlo našli nových majiteľov (Foto: Sonja Tokárová)
Knihy v škatuliach si rýchlo našli nových majiteľov (Foto: Sonja Tokárová)

Ak  vás akcia oslovila a je vám ľúto, že ste sa na nej nezúčastnili, nezúfajte, organizátorky vás pozývajú na ďalšiu burzu, ktorá je plánovaná na koniec augusta. Stačí, ak budete sledovať facebookovú stránku Libresso Books & Coffee, kde nájdete všetky potrebné informácie.

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *