Kultúra Spravodajstvo

Babadlo hostilo predstavenie pre dospelých o zamilovaných bábkach

Mária Danadová v insenácii vdýchla život trom bábkam (Foto: Divadlo Odivo)
Mária Danadová v insenácii vdýchla život trom bábkam (Foto: Divadlo Odivo)

Aj bábky môžu zatúžiť po láske a vášni, minimálne na doskách divadla. Prešovské Babadlo uviedlo vo štvrtok 30. novembra hosťujúce predstavenie pre dospelých Láska P a Vášeň B, ktoré odohralo nezávislé zoskupenie Odivo. Hra o zamilovaných bábkach upútala divákov svojím netradičným spracovaním.

Inscenácia rozpráva príbeh troch zamilovaných bábok. Každá z nich miluje niekoho iného – ona jeho, on ju, ona iného. Scéna ožíva vďaka jednej herečke (Márii Danadovej) a hudobníkovi (Marekovi Turošíkovi), ktorý dotvára hudobný obraz predstavenia. Nezávislé divadelné zoskupenie Odivo s komornou hrou Láska P a Vášeň B získalo množstvo ocenení na medzinárodných festivaloch v Bulharsku, Poľsku, Slovinsku a Chorvátsku.

Bábky a jedna herečka v milostnom trojuholníku (Foto: Divadlo Odivo)
Bábky a jedna herečka v milostnom trojuholníku (Foto: Divadlo Odivo)

Milostný trojuholník, ktorého strany sa nikdy nepretnú

S predstavením po prvýkrát navštívili aj východné Slovensko, kde Odivu umožnilo hosťovanie prešovské Babadlo. „Celá inscenácia vznikla na základe krátkej erotickej minihry, ktorú napísal španielsky autor Frederico Garcia Lorca. V češtine má veľmi pekný názov – V zahradě jsou s láskou svou Don Perlimplin s Belisou. Takže Láska P je láska Perlimplinova a vášeň B je vášeň Belisina. Celá inscenácia je vlastne založená na zvláštnom trojuholníku, ktorého strany sa vlastne nepretínajú a ani sa nikdy nestretnú. Je to taký sled nešťastných a nenaplnených lások,“ objasnila záhadný názov inscenácie Monika Kováčová, režisérka a manažérka Odiva.

Predstavenie malo svoju premiéru v apríli 2014 a odvtedy s ním súbor navštívil mnoho miest i krajín. „Láska P a Vášeň B je naša prvotina, pri nej vlastne vzniklo naše zoskupenie,“ uviedla Kováčová. Divadlo Odivo tvoria ďalší dvaja členovia, profesionálna herečka Adriana Cieslaková a dramaturg Marek Turošík. Vo svojich hrách vytvárajú inovatívne bábkové projekty a formujú svoj vlastný divadelný jazyk, pričom oslovujú skôr menšinového diváka. „Odivo sme zakladali s tým, že si vytvoríme taký ostrov slobody,“ doplnila manažérka zoskupenia.

Inscenácia má prepracovanú vizuálnu stránku (Foto: Divadlo Odivo)
Inscenácia má prepracovanú vizuálnu stránku (Foto: Divadlo Odivo)

Babadlo pripravuje nové predstavenia pre dospelých

Inscenácia má netradičné spracovanie nielen z hľadiska scény a hudobnej zložky, ale aj vďaka stvárneniu deja len jednou herečkou. „Je to náročné fyzicky aj psychicky, tým že je tam človek sám na tri postavy, plus ešte zvláda svoju performérsku rovinu. Je náročné triafať sa do jednotlivých rovín, aby to nesplývalo a malo tempo a rytmus. Aby každá postava mala svoj charakter a držala si ho,“ povedala o stvárňovaní postáv v hre herečka Mária Danadová, vďaka ktorej mohli bábky na doskách ožiť.

Babadlo vo svojom programe uviedlo ďalšie predstavenie pre dospelých, čím dokazuje, že bábky nie sú určené len detskému divákovi. „Bábkové divadlo dokáže spracovať rôzne príbehy a témy iným spôsobom ako činoherné, tanečné alebo operné divadlo. Je silné vo výtvarnom a vizuálnom prevedení,“ uviedla na margo inovatívnej inscenácie riaditeľka Babadla, Júlia Labudová. V blízkej dobe pripravujú ďalšie hry pre dospelých, medzi ktorými predstavia hosťujúce divadlo Kontra s monodrámou Rum a vodka či inscenáciu diela Ľubomíra Feldeka – Zelené jelene.

Dominika Grošková

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *