Kultúra

5 seriálov na skúškové obdobie

(Foto: playbuzz.com)
(Foto: playbuzz.com)

Simpsonovci, Game of Thrones, Teória veľkého tresku či Dva a pol chlapa tvoria základnú stavbu seriálov na skúškové obdobie. Ale čo tak zapozerať sa do trochu menej známych seriálov? V tomto článku vám predstavujem svoje obľúbené seriály, ktoré môžu vaše skúškové obdobie naplniť úsmevom. Možno niečo nové, nepotrebné vás naučiť a ešte aj posilniť vašu angličtinu, pretože nie všetky sú dostupné s dabingom.

1. The Knick

(2 série, český dabing)

Začiatok 20. storočia. Obdobie, keď ľudia považovali černochov za spodinu. Krvné skupiny „neexistovali“, psychické poruchy sa liečili vytrhaním všetkých zubov, pretože vraj boli zdrojom baktérií, ktoré sa šírili až do mozgu. Na dnes už banálne zákroky sa umieralo veľmi často. K tomu príbehy, ktoré vás dokážu chytiť za srdce. Ako napríklad mňa príbeh Algernona Edwardsa, jedného z najlepších chirurgov. Žiaľbohu, vo svojej dobe sa nemohol uplatniť, lebo bol černoch. Viac sa o tomto seriáli dočítate tu.

Štyria chirurgovia zachraňujú životy v nemocnici Knick (Foto: imdb.com)
Štyria chirurgovia zachraňujú životy v nemocnici Knick (Foto: imdb.com)

2. Adventure Time

(6 sérií, český dabing)

Krátke epizódy prinášajú bláznivé zážitky psa Jacka a človeka Finna spolu s ich kamarátmi. Celý svet je úplne iný, ako sa zdá. Príbeh je síce z Cukrového kráľovstva, ale podľa jeho tvorcu Pendletona Wardaobsahuje vo svojom vnútri temnotu. Pri sledovaní týchto absurdných príbehov som sa mnohokrát zamyslela, či nie som náhodou na drogách. 😀

Postavy sú veľmi pestré nielen svojim výzorom (Foto: amazon.com)
Postavy sú veľmi pestré nielen svojim výzorom (Foto: amazon.com)

3. The Man in the High Castle

(2 série, české titulky)

Zatiaľ je odvysielaná len jedna séria tohto seriálu, no o to zaujímavejšia. Ako by vyzeralo USA, ak by Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu? Rozdelilo by sa na tri časti: medzi Japoncov, Nemcov a na neutrálne územie. Začína sa šíriť video o pravdivosti výsledku celej vojny, čo začne revolúciu. Premiéra druhej série je naplánovaná na koniec tohto roka.

Spolupráca Japonska s Nemeckom (Foto: imdb.com)
Spolupráca Japonska s Nemeckom (Foto: imdb.com)

4. Rick and Morty

(2 série, české titulky)

Animovaný seriál, v ktorom notorický alkoholik a šialený vedec v jednom, Rick, spolu so svojím nahlúplym vnukom Mortym cestujú skrz-naskrz vesmírom a paralelnými svetmi. Riešia problémy mimozemských bytostí a Zeme. Ako takmer každý seriálový pubertiak, je aj Morty platonicky zamilovaný do svojej spolužiačky, ktorú sa snaží zbaliť. Postupne sa však dozvedáme, že neexistuje len jeden Rick a Morty.

Vďaka Rickovi sme od začiatku vtiahnutí do akcie (Foto: imdb.com)
Vďaka Rickovi sme od začiatku vtiahnutí do akcie (Foto: imdb.com)

5. Doctor Who

(1963 1989: 25 sérií, pôvodné znenie; 2005 súčasnosť: 9 sérií, český dabing, od 8. série titulky) 

Doctor Who je najdlhšie vysielaný seriál na svete, no ľuďom na Slovensku napriek tomu nie je veľmi známy. Hlavným hrdinom je pán času, ktorý ukradol stroj T.A.R.D.I.S.. Vďaka nemu dokáže cestovať v priestore, ale aj v čase. Doctor si hľadá spoločníkov, ktorí s ním cestujú a pomáhajú mu riešiť problémy. Je účastníkom takmer každej dôležitej historickej udalosti. Môže sa regenerovať v prípade, že dôjde k smrteľným zraneniam. Súčasné série sa vysielajú s jeho dvanástou regeneráciou, ktorú stvárňuje Peter Capaldi. Pri takomto počte sérií a epizód určite nemôžete povedať, že už nemáte čo pozerať.

Hlavní nepriatelia Doctora sú Dalekovia (Foto: bbc.co.uk)
Hlavní nepriatelia Doctora sú Dalekovia (Foto: bbc.co.uk)

BONUS: Bordertown

(1 séria –  neodvysielaná celá, pôvodné znenie)

Na tento seriál som natrafila úplnou náhodou pri pozeraní South Parku. Celý príbeh sa odohráva v pohraničnom meste Mexifornia, kde spolu žijú Mexičania a Američania. Protagonistami seriálu sú susedia: záhradník Ernestohraničný policajt Bud. Ich každodenné problémy osviežujú často doslovné vtipy. Tomuto seriálu hrozilo zrušeniu pre údajnú nenávisť voči mexickým prisťahovalcom. Všetko sa však vyriešilo a tento 20-minútový nedeľný seriál ďalej pokračuje.

V Bordertowne sa vyskytujú aj mimozemšťania (Foto: FB Bordertown)
V Bordertowne sa vyskytujú aj mimozemšťania (Foto: FB Bordertown)

Moje obľúbené seriály už poznáte. Ja už len verím, že mi obohatia súčasné, ale aj budúce skúškové obdobie. A ktoré seriály sú vaše najobľúbenejšie? 🙂

 

Iva Tomečková

Stále usmiata osoba. Veľká milovníčka seriálov, severských thrillerov, slovenskej povinnej literatúry, tvrdej hudby a animovaných filmov. Všetko je to v dokonalej harmónií. (Možno) Najväčšou inšpiráciou je pre mňa študentský život a prechodné bývanie na internáte v bojových podmienkach. :D

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *